Kdy je čerstvá káva ideální na přípravu?

Častokrát se na to ptáte, často to řešíte. Dneska se podíváme na to, kdy je ten správný čas na otevření a přípravu čerstvé zrnkové výběrové kávy a také na to, jak ji vhodně skladovat. Nebudeme řešit, co kdy a kde bylo napsáno, zkusíme ti napsat náš pohled na věc. A tak jdeme na to, není čerstvá káva jako čerstvá káva...

Nejdříve stručně o tom, co probíhá v zrnu bezprostředně po upražení - tzv. degassing neboli uvolňování plynů, které jsou důsledkem právě procesu pražení. A plyny v čele s oxidem uhličitým uvolňující se postupně z kávového zrna způsobí, že voda při extrakci kávy - ať už u espressa nebo filtru - můžou ovlivnit kontakt vody a kávy samotné, ale my nad tím přeci chceme mít kontrolu, že? Dalším důvodem je, že oxid uhličitý kávu "zakonzervuje" a nedovolí ji naplno rozvinout svůj chuťový potenciál a způsobí mírnou hořkost v uvařené kávě - senzorické dojmy z jejího ochutnávání tak budou hodně zkreslené. 

Proto si musíme na ten správný okamžik počkat a toto období můžeme označit jako tzv. odpočinek kávy. To je okamžik, kdy se káva už vydýchala a naopak začíná fáze, kdy se do ní může dostávat samotný oxid.  Stále totiž v zrnu probíhají další reakce bránící rozvinutí plného potenciálu kávy a její chuť nemusí být ta ideální.

Bavme se o světle pražené kávě, která na rozdíl od té "hoodně upražené" potřebuje více času na odpočinek. Roli hraje více faktorů při samotném pražení, ale pojďme si to zjednodušit. V případě zrna na espresso doporučujeme nasypat kávu do mlýnku ideálně od 3. týdne od data pražení. Zrno mělo dost času na rozvinutí všech chutí, bude hezky stabilní a ty tak nebudeš muset nastavovat mlýnek několikrát denně pro zajištění ideální extrakce. Pokud však nevydržíš a kávu nasypeš dříve, určitě bude dobře pitelná, jen si s ní budeš muset více hrát. Známku čerstvosti si můžeš ověřit také na připraveném espressu - uvidíš zde větší si menší množství bublin, které vznikají a zase mizí a to je právě typický jev čerstvosti.

Pokud máš zrno pražené speciálně na filtr, za nás je minimální čas jeden týden nebo 10 dní v případě naturálně zpracovaných káv. To už je chuťový potenciál plně rozvinutý. A jestli počkáš 14 dní od upražení? Tak to můžeš mít jistotu, že máš zrno v nejlepší formě. Opět i zde můžeš jednoduše zjistit čerstvost zrna hned při prvním zalití, v tzv. fází nakvetení (alias bloomu) - začnou se uvolňovat plyny a čím více jich je, tím je kafe čerstvější.

Kdy začít vařit už víme, ale kdy už je zrno za svým vrcholem? Je to hodně subjektivní záležitost a doporučujeme sledovat vývoj chuti, pokud ti prostě káva přestane chutnat nebo začínají být její chutě více potlačené, už stárne a více z ní nevydoluješ. Pokud máš balík kávy neotevřený, tak si troufáme tvrdit, že káva je ve skvělé kondici i po 6-7 týdnech. Některé pražírny jako třeba Jesen při balení kávy používají vzácné plyny jako je argon, který dokáže prodloužit dobu "čerstvosti" a káva vydrží ve výtečné kondici i po 2 měsících od data pražení (vyzkoušeno slepým senzorickým testem).

A když už máš balení kávy otevřené? Základem je zamezit přístupu vzduchu, to je největší nepřítel nejen kávy. Díky němu dochází k oxidaci kávy, rychleji stárne a ztrácí své aroma i chutě. Nejjednodušší cestou je vyhnat z balíčku vzduch, pečlivě zavřít. A nebo použít speciální dózu, která dokáže vytlačit většinu vzduchu pryč a uchová kávu déle čerstvou. Platí ale, že čím dříve po otevření ji spotřebuješ, tím lépe, ideálně do týdne. Rozhodně nedávej kávu do lednice či mrazáku, kávě to fakt neprospívá, nevíme, kde se vzala tato fáma. Zkrátka platí nechat kávu hezky ve tmě, bez možnosti přístupu vzduchu a vlhka a při nějaké rozumné teplotě.

 Tak ať ti chutná!

 

 

Zpět do obchodu