Kafe jako dárek? Jasně!

vanocni

 

Máme měsíc do Vánoc a každý z nás přemýšlí o tom nejlepším dárku, který může svým blízkým darovat. Často dostáváme dotazy, jakou kávu koupit a při návštěvách kaváren (nyní spíše výdejových okýnkách) jsme svědky rozhovorů baristy a zákazníka, jakou kávu si zde má koupit, protože ji má jako dárek. Tenhle článek nemá ambice být zdrojem informací pro zkušené a znalé kávomilce, ale chce zejména poradit s výběrem vhodného dárku - kterým má být právě káva nebo vhodné kávové vybavení. A nemusí jít jen o Vánoce, tenhle článek má přesah :)

Proč výběrovku?

Spoustu z nás určitě napadne jako první otázka, jestli má smysl znát, jakou kávu doposud obdarovaný pije. Je to logický krok. Ale na druhou stranu, pokud doposud obdarovaný pil kávu nakupovanou převážně v marketu a nebo mu šlo především o co nejnižší cenu, dárek v podobě výběrové kávy bude vždy obrovský chuťový rozdíl (u nás nabízíme výběrovou kávu, která je pražená světle, což podtrhne chuťové vlastnosti samotného zrna...) Ale život je přeci krátký na to, abychom neobjevovali nové věci a nebo nové chutě. Tak jako tak darujete dárek, co voní, je krásně balený, ale hlavně je bezesporu velmi kvalitní a nabízí také jistotu, že ti, kdo za pěstováním kávy stáli, dostali svoji spravedlivou a férovou odměnu. Už ten pocit je přeci fajn. Výběrová káva není jen produkt, je to příběh farmářů a jejich rodin za cestou pěstování kvalitní kávy. A často je také cestou, jak zajistit sobě a blízkým osobám slušné živobytí, vzdělání, lékařskou péči.

Cílíme správně

Určitě je ale dobré znát, jak si svoji kávu dotyčný připravuje. Jestli má doma kávovar, ať už automatický nebo pákový. Díky tomu poznáte, v jakém profilu pražené kávové zrno koupit. Pokud je odpověď na otázku vlastnictví kávovaru kladná, pak hledejte balení kávy, které je označeno jako espresso, espresso roast nebo v některých případech piktogramem kávovaru či páky, tzv. portafilteru. 

Pokud víte, že budoucí majitel výběrovky připravuje kávu jako překapávanou, pomocí french pressu, aeropressu, různých dripperů, zkrátka tak, že namletou kávu filtruje přes papírový filtr nebo nějaké sítko, pak volte kávu, co je profilem pražená jako "filter". 

No a pokud fakt nevíte, tak existuje spása v podobě kávy, která je upražena v takovém profilu, který umožní přípravu kávy jak na kávovaru, tak i např. ve french pressu. Tenhle pražící profil se nazývá "omni" nebo také "omniroast". A máš po starostech.

Nebo víte co? Na webu si zkrátka ve filtrech produktů zvolte ten správný profil pražení a pak už jen vybírejte :)

Chutě, chutě a zase chutě

Dále už to pak závisí na chutích. Jsou kávy ovocné, jsou kávy čokoládovo oříškové, medové... Chuťových variant je celá řada a pořád se bavíme o samotné kávovém zrnu, 100% arabice, žádná chuťová příměs do balíčku kávy nesmí. Právě země, region, odkud káva pochází a stejně tak i její způsob zpracování a následně pražení ovlivní, jak připravený šálek kávy chutná. Je tedy na šikovných rukou farmářů, zpracovatelů, pražičů a poté i baristů, jak si se všemi "proměnnými" pohrát tak, aby byl výsledek doslova nezapomenutelný. Ale nebojte, abyste odhadli druhy zastoupených chutí, nemusíte být odborníky. Proto u každé kávy píšeme její chuťový profil pro snažší orientaci.

Dnes už vůbec neplatí, že ty nejovocnější kávy bývají třeba z Keni, že fanouška oříškovo-čokoládových tónů potěšíme kávou z Brazílie. S kávou se více a více experimentuje nejen na poli farmáře, ale taky na poli zpracování/pražení a lze tak narazit na jedinečné a intenzivní chutě i káv, které jsme dříve řadili k těm konzervativnějším. 

A kolik toho koupit? To už záleží na vašem rozpočtu - z jednoho balení kávy o nejčastěji 250g připravíte 25 nebo více espresso nápojů a nebo cca 13 filtrovaných káv o objemu cca 300ml. 

Dárkem nemusí zdaleka být jen káva. Každého kávové fanatika potěší určitě "to go" kelíkem, který je vyroben z kávových slupek nebo keramický hrnek od Aoomi, co uspokojí milovníka espressa nebo taky zarytého zastánce filtrovaných káv.

Nechte to třeba na nás...

Jestli si s tím však nechcete lámat hlavu a mít dárek, co splní všechno výše napsané, vyberte jeden z našich kávových boxů - s tím určitě nešlápnete vedle. A jako bonus máte dárek už zabalený, stačí ho jen předat Ježíškovi nebo šoupnout přímo pod stromek.

Za kafeplac tedy přejeme šťastnou ruku při výběru a kdybyste chtěli cokoli poradit, tak pište, volejte, jsme tu pro vás a společně už něco vybereme.

Prima předvánoční období všem.

vanocni_boxy-6

Zpět do obchodu