Srovnávací test mlýnků Timemore C1 vs. Comandante C40 Mk3

srovnavaci_test_mlynku-12

 

V nabídce se nám konečně po delší době opět objevily mlýnky Timemore C1 a to hned ve dvou barvách - černé a elegantní bílé. Máme z toho fakt radost, protože jde o cenově celkem dostupný "mlejn" a po více než půlroce používání musíme říci, že nás svým výkonem rozhodně překvapil. A to dokonce natolik, že jsme k němu do srovnávacího testu přidal rovnou špičku mezi ručními mlýnky - Comandante C40 Mk3. 

 

Zpracování a design

Po vybalení z hezké černé krabičky tě vedle mlýnku překvapí cestovní pytlík a štěteček na základní údržbu. Super věci a navíc velmi užitečné. Mlýnek samotný působí solidním zpracováním, osa mlýnku je pevná, nikde žádná vůle a povrchové zpracování vyvedené v antracitovém hliníku s jemným vzorem je praktické - mlýnek tak hezky drží v ruce a neklouže. Ve srovnání s Comandante je celkově užší, což bude jistě plus pro drobnější ruku. Vedle něj působní C40 jako boubelka. Tělo je vyrobeno z hliníku, uchycení osy na dvou místech uvnitř je vyrobeno z odolného plastu. Plast je pak použitý i uvnitř nádoby na mletou kávu a na pozici rukojeti. Samotné srdce mlýnku - mlecí kameny - jsou z nerezové oceli a jsou stejné, které Timemore používá u svých vyšších řad mlýnků. 

Měli jsme trochu obavu z plastového závitu nádobky, která se šroubuje do hliníkového těla. Ale půlroční provoz, kdy jsme ho používali cca 4x denně ukázal, že se není čeho bát. vše funguje, nic se neláme. Schválně tot píšeme, měli jsme dříve nepříjemnou zkušenost s mlýnkem, kterému se po 2m vylámal plastový závit. A to šlo o mlýnek za více než 3.000 Kč.

Uchycení rukojeti mlýnu a nasazení na osu mlýnku je u obou výrobců řešeno oddobně. Šestihran zajistí přesné dosednutí na osu, Comandante v tomto trochu dál a v rukojeti je magnet, který rukojeť přitáhne. Timemore nic takového nemá, pouze je na vršku jakési gumové těsnění, jehož význam jsme nepochopili. Po cca 20 nasazení jsme ho dokonale ošoupali. Ale na jistotu uchycení to nemá žádný vliv.

srovnavaci_test_mlynku-2

  srovnavaci_test_mlynku-8

 

Srdce mlýnku - mlecí kameny

Kónické mlecí kameny používá jak Timemore, tak Comandante. To ani jinak u ručních mlýnků nejde. Každý na to jde ale svojí cestou a na srovnávacích fotkách můžeš vidět drobné odlišnosti. Co se musít "cé jedničce" uznat je kvalita zpracování a usazení celého mlecího ústrojí. Vše perfektně sedí, žádná vůle, jasně patrná nulová pozici mlýnku (maximálně přitažené mlecí kameny k sobě), zřetelné krokování/klikání při nastavování hrubosti mletí. A pak je tu rychlost mletí - tady nám C1 vyrazil dech, mele totiž výrazně rychleji, než Comandante. To bylo obrovský překvapení. Při mletí se nezadrhává a díky užšímu tělu se s ním mele fakt komfortně.

 


srovnavaci_test_mlynku-4    srovnavaci_test_mlynku-7

 

Srovnání konzistence mletí

Tady foto vydá za tisíc slov. Na obrázcích je vidět hrubost a konzistence mletí obou mlýnků - vpravo Comandante, vlevo Timemore. Troufneme si říci, že i když je cena Comandante 3x vyšší, Timemore svým výkonem překvapil a za svoji cenu odvedl dobrou práci. Přesně takovou, jakou od mlýnku očekáváš - konzistentní mletí, které je alfou a omegou pro přípravu dobrého filtru. Timemore jsme využívali výhradně pro mletí zrna na filtrovanou kávu a po nastavení hrubosti mletí se nám podařilo recept vždy opakovaně trefit a dospět ke stejnému času přípravy. 

 

srovnavaci_test_mlynku-10  srovnavaci_test_mlynku-9

 

Za přijatelnou cenu dostaneš v podobě Timemore C1 solidní nástroj na přípravu kávy. Je poctivě zpracovaný, umí kávu pomlít hezky konzistentně. To co má zvládat, zvládá na jedničku a věř nám, kvalitní mlýnek je základ, bez něho můžeš mít sebelepší kávu nebo recept na její přípravu, ale nikdy to nebude ono. 

Fotogalerie

 

srovnavaci_test_mlynku-13

srovnavaci_test_mlynku-14

srovnavaci_test_mlynku-15

srovnavaci_test_mlynku-6

srovnavaci_test_mlynku-5

 

 

Zpět do obchodu