Základní recept pro Kalitu Wave

Druhá adventní neděle se nám zdá skvělá na představení univerzálního receptu pro přípravu filtru pomocí Kality Wave. U nás používáme obě velikosti, jak 155, tak 185. Na fotkách nám pózuje větší z nich, 185, navíc v provedení Tsubame z nerezu - sluší jí to ohromně. A teď už k receptu, který je jednoduchý a snadno zapamatovatelný.

Co je k tomu potřeba

  • Káva: 15g
  • Hrubost mletí: jemnější než na V60
  • Teplota vody: 92 st.
  • Celkové množství vody: 250g

 

Vlož papírový filtr do Kality a pořádně ho propláchni již uvařenou vodou, ať se zbavíš případné papírové chuti (celulózy). Zahřeješ tím i konvičku. Vše následně vylej, ať není v Kalitě žádná voda. Nasyp kávu do Kality a poklepej na ni ze strany, aby se káva rovnoměrně rozprostřela po celé dně.

 

kalita_recept

 

A jdeme na věc. Nalij prvních 30g vody a nech po dobu 30 vteřin nakvést (tzv. bloom).  Při druhém zalití použiješ 120g vody, tedy do celkových 150g. Právě druhá zálivka má na svědomí extrahování chutí do tvého kafe.

 

kalita_recept-2

 

Cca v čase 1:45 nalij zbývajících 100g vody do celkem 250g. Protéci by mělo vše v čase 2:30-2:45. Pokud to celé neproteklo, pro příště uprav na hrubší mletí. A pokud proteklo fakt rychle, zjemni mletí.

 

kalita_recept-3

 

Pokud testujeme novou kávu a nepodaří se nám odhadnout a nastavit správnou hrubost hned napoprvé, raději v čase 2:40 Kalitu sundám. Nikdo přeci nechce mít hořké kafe, že?

Ná závěr ještě dodáme, že brew ratio, tedy poměr kávy a vody je cca 1:16. Příště se podíváme na trochu náročnější recepty. Užívej si kafe a dej nám vědět, jak se ti to povedlo nebo jak ho přes Kalitu připravuješ ty.

 

kalita_recept-4

Zpět do obchodu